Przejdź do strony:

11 listopada o godzinie 11.11 ruszył bieg ulicami Lubonia. W tegorocznym VI Lubońskim Biegu Niepodległości wzięło udział ponad 1300 uczestników. Aby cała impreza przebiegała sprawnie, organizatorów wspomagali wolontariusze z G2. W tym roku była to grupa ponad 50 uczniów z klas: 1b, 1e, 1g, 2a, 3h, 3f i najliczniejsza grupa z 3d. Wolontariusze pomagali w biurze już od wczoraj, a dziś od 8 byli na stanowiskach. Grupa uczniów wraz z opiekunkami: p. Jolantą Bednarczyk i p. Katarzyną Paradowską służy wsparciem już od sześciu lat. Wolontariusze prowadzili depozyt dla uczestników biegu, inna grupa młodzieży pracowała na linii startu/mety: wręczała każdemu uczestnikowi biegu rogala marcińskiego i wodę oraz brała udział w dekoracji medalami. Pomoc potrzebna była również na trasie biegu. Mimo mroźnej aury wszyscy dzielnie pracowali, wzorowo wywiązując się ze wszystkich powierzonych zadań. Bardzo dziękujemy za chęci, postawę i poświęcony wolny czas! Jesteśmy z Was dumni!                 

 

K.Paradowska, J.Bednarczyk

W dniu 10 listopada upamiętniliśmy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Klasa 1f z wychowawczynią przygotowała okolicznościowy apel. Uczniowie przypomnieli ważne fakty historyczne, które doprowadziły do rozbiorów, walki narodowowyzwoleńcze i drogę do wolności. Przywołali polskich bohaterów oraz zrywy niepodległościowe,  w tym tak ważne dla nas powstanie wielkopolskie. Wysłuchaliśmy recytacji oraz śpiewu. Wszystkim bardzo podobały się stroje, dekoracje oraz rekwizyty.
Dziękuję klasie 1f, p. Magdalenie Kaszkowiak oraz wszystkim uczniom szkoły, którzy godną postawą i strojem galowym uczcili nasze narodowe święto.                   

Jolanta Walczak

 

9 listopada klasy 2e oraz 1f miały wyjątkową okazje uczestniczyć w tegorocznym, już 39.Listopadzie Poetyckim. Jest to święto poezji, poetów, ale i tłumaczy poezji obcojęzycznych. Spotkanie zostało przygotowane przez Bibliotekę Miejską w Luboniu. Nasze miasto odwiedzili: p.Kalina Zioła, poetka i tłumaczka poezji bułgarskiej i ormiańskiej, p.Vania Angelowa, poetka bułgarska, p.Jerzy Cwojdziński, poeta polski, p.Gagik Dawtyan, poeta ormiański oraz p.Edward Militoyan, również poeta ormiański. Uczniowie mieli okazję nie tylko obcować z żywym słowem, ale również posłuchać poezji w językach wyjątkowych gości. Był też czas na zadawanie pytań, które uczniowie przygotowali w domu. Gimnazjaliści byli ciekawi, jak rozpoczęła się przygoda gości z poezją, kiedy i gdzie najchętniej tworzą, czy zmuszają swoich bliskich do czytania ich twórczości. Te i wiele innych, ciekawych pytań przybliżyły młodzieży pracę i warsztat poety. Usłyszeli, że powinni czytać poezję, bo ona wyzwala myślenie. Dowiedzieli się również, że wykształcenie nie musi iść w parze z poezją czy pisaniem. Natomiast wielką niespodzianką było dla wszystkich podzielenie się swoim wierszem przez jednego z uczniów klasy 2e. Miał on tekst zapisany w swoim telefonie i odważył się przeczytać go na forum. Brawo! Być może za kilka lat weźmie on udział w Listopadzie Poetyckim już jako poeta? 

Kamilla Kursawe - Ciemny

9 listopada uczniowie biorący udział w projekcie Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” oraz nauczycielki Magdalena Madajczyk-Głowacka i Paulina Hącia wybrali się na wystawę fotografii zatytułowaną „Prowincja- świeże spojrzenie” do poznańskiej galerii fotografii Pix.house. Na wystawie pokazano 70 prac młodych twórców - studentów kierunku fotodziennikarstwa i fotografii dokumentalnej z Hochschule Hannover, którzy w 2015 roku przez tydzień swego pobytu w Wielkopolsce „podglądali” i zapisywali w postaci fotograficznego obrazu codzienne życie mieszkańców. W obiektywie aparatu udało im się zatrzymać ulotne chwile i udokumentować życie na polskiej prowincji, takie, jakie dla wielu z nas jest być może codziennością, zatem nie zwracamy na nie uwagi. Widziane natomiast oczami młodych fotografów z zagranicy nabiera innego wymiaru, jest owym „świeżym spojrzeniem”. Po wystawie oprowadzała nas pani Monika Piotrowska, prezes fundacji Instytut Fotografii proFOTOGRAFIA. Opowiedziała o historii galerii Pix.house, o projekcie zrealizowanym przez sześcioro studentów, których fotografie mieliśmy przyjemność obejrzeć, o samych pracach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali objaśnień  pani kurator wystawy i oglądali zgromadzone prace, dzielili się swoimi wrażeniami.
Bardzo dziękujemy galerii Pix.house za umożliwienie nam obejrzenia wystawy  oraz pani Monice Piotrowskiej za oprowadzenie po niej i udzielenie wyczerpujących wyjaśnień. Dla uczniów oglądających wystawę było to nie tylko świeże spojrzenie na naszą prowincję, ale i nowe spojrzenie na fotografię.  

Magdalena Madajczyk-Głowacka
Przejdź do strony:
Uczniowie