Przejdź do strony:

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, kiedy większość uczniów nie myśli już o nauce i odpoczywa po zakończonym roku pracy, 2h wraz z panią Rubisz i panią Sobczak wybrała się na Uniwersytet na Wydział Fizyki pogłębiać swoją wiedzę. Byliśmy w Instytucie Akustyki, gdzie mogliśmy obejrzeć aparaty słuchowe i osobiście poczuć, jak taki sprzęt może wzmacniać słuch. Za pomocą stroików ( kamertonów ) zbadaliśmy także przewodzenie dźwięków oraz czy prawidłowo odbieramy bodźce dźwiękowe. Mieliśmy okazje zwiedzić kabinę bezechową, w której dźwięk nie odbija się od ścian, tylko jest pochłaniany. Było to niepowtarzalne doznanie. W takim pomieszczeniu bada się m.in. jak głośne są urządzenia typu pralka itp. Bardzo zaciekawiły nas zajęcia z dydaktyki fizyki. Mogliśmy zobaczyć świecące ogórki czy gwoździe. Dowiedzieliśmy się, na jaki kolor świecą: neon, sód, rtęć i inne pierwiastki. Na zakończenie zajęć, na auli, mieliśmy okazję obejrzeć pokaz fal i zjawisk falowych. W tajniki Instytutu Akustyki wprowadził nas pan prof. Makarewicz, który również opowiedział nam nieco o wydziale fizyki i podkreślił, że absolwenci tego wydziału mają duże perspektywy w otrzymaniu ciekawych ofert pracy. Panu profesorowi Makarewiczowi oraz pani Majchrzak bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak ciekawych zajęć. Chętnie przyjedziemy tu ponownie.

                                                                        

Ewa Rubisz

W dniach od 16 do 20 czerwca uczniowie z klas 1c i 2e pod opieką Pań: Łukomskiej, Potockiej - Kaczmarek i Jankowskiej - Kostrzewy przebywali na pięciodniowej wycieczce w Szklarskiej Porębie. Zwiedziliśmy miasto Szklarską Porębę, wodospady "Szklarka" i "Kamieńczyk", Chybotek - granitowy dający sie rozkołysać głaz, Zakręt Śmierci, Złoty Widok, Hutę Kryształów "Julia" w Piechowicach, Chatę Walońską i przydomową Hutę Szkła. Ze Szklarskiej Poręby przywieźliśmy mnóstwo informacji o ciekawych geograficznie i przyrodniczo miejscach w Polsce, wspomnienia i pozytywne wrażenia. Zawarliśmy nowe przyjaźnie, a także powtórzylismy zasady zachowania się na szlakach turystycznych. 

  

Alicja Malujda, klasa 1c

Ostatni wtorek w tym roku szkolnym upłynął w naszym gimnazjum pod znakiem działań wolontariackich. Ponieważ rozpoczęliśmy niedawno projekt „Wolontariat z klasą”, realizowany wspólnie z CREO, a dedykowany osobom niepełnosprawnym i seniorom, pierwsza część naszych zajęć była poświęcona stworzeniu projektów działań na rzecz tych grup, które moglibyśmy realizować od września. Nasi uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością. Nie zapominamy także o działalności na rzecz Hospicjum Palium – w drugiej części spotkania zespoły klasowe tworzyły kolorowe motyle, wykonane według swoich pomysłów, będące symbolem wrażliwości. Na koniec uczniowie obejrzeli film, w którym została podjęta kwestia niepełnosprawności i potrzeb drugiego człowieka.

Paulina Hącia, Magdalena Przybylska
Przejdź do strony:
Uczniowie