Przejdź do strony:

RELACJA GRUPY 1:
Noc Naukowców to europejska impreza odbywająca się tego samego dnia w całej Europie. Tej nocy naukowcy europejskich miast, w tym także Poznania, odeszli od swoich poważnych projektów, by bawić się z publicznością i stworzyć obraz uczonego nowej ery. Naukowcy starali się być aktorami, showmanami, przewodnikami po laboratoriach. Uczestnicy natomiast mogli wcielić się w ich rolę i przeprowadzać różne  eksperymenty.
26 września 2014 roku grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych (p. Krzysztofem Dzydzanem, p. Anetą Jankowską - Łukomska, p. Lidią Potocką - Kaczmarek, p.Jolantą Skowrońską i p. Alicją Sondej) udała się na Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych Poznańskiego Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza.
Nadrzędnym celem imprezy jest zmiana wizerunku naukowca i zachęcenie młodzieży do podejmowania kariery naukowej, a także zbliżenie uczonych i społeczeństwa, stworzenie okazji do spotkania, poznania się i wspólnych działań, a wszystko to w atmosferze zabawy.
Uczestniczyliśmy w wykładach z zakresu pochodzenia i ewolucji Ziemi. Uzyskaliśmy niezbędną wiedzę na temat procesów towarzyszących początkom życia na naszej planecie. W toku prelekcji o klimacie wykładowcy ukazali nam globalne konsekwencje jego zmian, a także wpływ na nasze zdrowie i życie. Śladami polskich geografów i geologów poznaliśmy relacje z wypraw w rejony polarne. Uczestniczyliśmy w warsztatach prezentujących strefy klimatyczne na kuli ziemskiej. Poznaliśmy miejsca  z najlepszymi warunkami do życia. Prezentację zbioru  minerałów oglądaliśmy w Muzeum Ziemi. Podczas quizu prowadzonego przez naukowców i ich asystentów sprawdziliśmy naszą wiedzę o skałach. Układaliśmy także globalne ogromne  geo - puzzle.
Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć....nawet tych z Meteorytem Morasko.

RELACJA GRUPY 2:
Młodzi, ambitni, ciekawi nowych odkryć i osiągnięć naukowych, zgłębiający wiedzę z chemii, fizyki, techniki, informatyki  gimnazjaliści z lubońskiej ”Dwójki” uczestniczyli w „Nocy Naukowców” na Politechnice Poznańskiej. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału m in. w  warsztatach z wytwarzania energii, konstruowania  baterii słonecznych. Obejrzeli pokaz różnych technologii wytwarzania energii: słonecznej, wiatrowej, wodorowej. Uczestniczyli w zajęciach „Eko-badania samochodu”, „ Samochody na wodę”, ” Napędy statków powietrznych”. Odwiedzili interaktywne stoiska pokazujące możliwości bezdotykowego interfejsu człowiek-komputer. Uczestniczyli w „Konkursie krzykaczy”, próbując pokonać „ mistrza decybeli”. Najbardziej widowiskowy okazał się pokaz doświadczeń "Chemia open air”. W magicznych wędrówkach po krainie wulkanów i lodu wziął udział , wykonując doświadczenia chemiczne na scenie, uczeń naszego gimnazjum z klasy 3e -Askariusz Anioła.

Na kolejną wycieczkę w krainę doświadczeń, w przyszłym roku szkolnym, już teraz zapraszają organizatorzy tegorocznego wyjazdu :Joanna Taberska i Paulina Hącia.

Uczestnicy wycieczek

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków obcych. W holu pojawiły się okolicznościowe tablice i plakaty promujące to święto. Głównym punktem projektu był spektakl w języku angielskim „Romeo i Julia” Williama Shakepspeare’a w reżyserii p. Katarzyny Jankowskiej-Kostrzewy. Aktorami byli uczniowie klas 3c i 3e, którzy doskonale zagrali swoje role. Pokazali także, że bardzo dobrze posługują się językiem angielskim. Widzowie – wszystkie klasy – mogli przypomnieć sobie najsłynniejszą opowieść o miłości i sprawdzić umiejętność rozumienia tekstu w języku obcym.  http://youtu.be/XfR8HMZkOyw
Po zakończeniu spektaklu uczniowie z różnych klas wzięli udział w zajęciach z native speaker’ką Juliette  Bruno (relacja niebawem). 
We współpracy ze szkołami europejskimi został przygotowany także materiał mający na celu ukazanie różnorodności językowej Europy. Nasi partnerzy zostali poproszeni o nagranie pozdrowień w swoim języku ojczystym, przedstawienie się i zaprezentowanie  tzw. łamańca językowego, który odzwierciedla cechy danego języka. Nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klasy 2g (profil językowy), a pomysłodawcą p. Magdalena Madajczyk-Głowacka. Przy przygotowaniu materiału było wiele zabawy, a nawiązane kontakty z pewnością zaowocują współpracą  i realizacją kolejnych projektów w przyszłości. http://youtu.be/1LBSOya_4K0
W poniedziałek ogłosimy wyniki konkursu na najlepszy e-mail o „Wakacjach w Polsce”. 
Serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych w przygotowanie EDJ: p. Katarzyny Jankowskiej-Kostrzewy, p. Roksany Różańskiej-Boruń, p. Hanny Pordąb, p. Agaty Budzyńskiej, p. Justyny Szczodrak, p. Magdaleny Głowackiej, p. Joanny Wojciech, p. Anny Trabała, innych nauczycielek języków obcych oraz uczniów klas 3c, 3e i 3a.

NIEBAWEM ZAMIEŚCIMY WIĘCEJ ZDJĘĆ.

Jolanta Walczak, M. Głowacka

Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego mieli okazję zaprezentować się i przekonać społeczność uczniowską, że to właśnie oni będą umieli najlepiej sprawować funkcję Przewodniczącego i reprezentować wszystkich uczniów szkoły. Na początku spotkania uczeń klasy 3a - Adrian Mieszała wyjaśnił zebranym, czym jest samorząd szkolny oraz co ma na celu jego działalność w szkole. Następnie wszyscy kandydaci krótko się przedstawili i zaprezentowali swoje programy wyborcze. Prowadzący zadawał uczestnikom pytania dotyczące programów wyborczych oraz poruszał tematy związane z problemami w szkole. Adrian rozpoczął debatę dwoma pytaniami: "Czym dla ciebie jest Samorząd Uczniowski"? oraz "Dlaczego uważasz, że akurat to Ty jesteś odpowiednią osobą na stanowisko przewodniczącego"? Kandydaci bez problemu poradzili sobie z pytaniami. 
Kandydują: Marta Pawlak, Anna Klemczak, Karolina Zawada, Klaudia Ziomek, Marta Marszał, Agata Siwińska, Łukasz Kalinowski, Alicja Malujda, Aleksandra Matusiak, Karina Frąckowiak. Wybory odbędą się 30 września (wtorek). Każda klas pójdzie głosować wg ustalonej kolejności. 

 

Ilona Walkowiak, Aneta Łukomska

W dniu 23 września na wałach nadwarciańskich w Luboniu odbyły się pierwsze zawody lekkoatletyczne w edycji  roku szkolnego 2014/2015. W zawodach o Mistrzostwo Miasta Luboń w sztafetowych biegach przełajowych na poziomie szkół gimnazjalnych wystartowały zespoły dziewcząt i chłopców z Gimnazjów nr 1 i 2 pod opieką swoich opiekunów. Imprezę rozpoczęła prezes Szkolnego Związku Sportowego miasta Luboń, nauczycielka G2 Hanna Grus-Krężelewska, życząc wszystkim zdrowej, sportowej rywalizacji i jak najlepszych wyników. Mimo niesprzyjającej pogody i przenikliwie zimnego wiatru grupa młodzieży stanęła na linii startu o godzinie 10 15. Równocześnie wystartowały cztery sztafety, po dwie dziewcząt i chłopców. Dopingowana przez swoich rówieśników młodzież, stając na wyżynach swoich możliwości, walczyła, by jak najszybciej pokonać dystans 800 m w wypadku dziewcząt i 1000 m w wypadku chłopców. Na trasie biegu, w newralgicznych punktach, gdzie trzeba było pokonać kilkumetrowy, stromy podbieg, czuwali nauczyciele- opiekunowie sztafet - p. Jolanta Bednarczyk i p. Jacek Wasilewski. Młodzież na trasę biegu wg ustalonych kolejności wypuszczali nauczyciele, p. Magdalena Jabłońska, p. Hanna Krężelewska i p. Marcin Zabłocki. Czujnym, troskliwym okiem obserwowała nas wszystkich Ratownik Medyczny p. Magda. Ale najważniejszy jest efekt końcowy rywalizacji. Dzięki bardzo ambitnej i sportowej walce, zmaganiom stojącym na najwyższym poziomie zarówno nasza sztafeta dziewcząt, z ogromną przewagą, prawie 800 metrów, jak i chłopców zdobyły złote medale i awansowały do zawodów powiatowych, które odbędą się w najbliższy piątek w Kórniku. 

 

Hanna Grus-Krężelewska
Przejdź do strony:
Uczniowie