Przejdź do strony:

Miłosz Latosi z 3f  kolejny raz występuje jako przedstawiciel G2 w cenionym Wielkopolskim Konkursie Filmowym. Rok temu ekipa filmowa z naszego gimnazjum zgarnęła całe podium. Nasze filmy były najlepsze! Pierwsze miejsce i uznanie wszystkich członków komisji zdobył film"True World", którego autorami są: Bartosz Kasper, Szymon Poradzewski, Maksymilian Sosnowski i Bartosz Gołaś z klasy 3f. Drugie miejsce zajęła WŁAŚNIE produkcja filmowa pt. „Świat według Lepszych” uczniów z klasy 2f w składzie: Miłosz Latosi, Weronika Tomczyk, Michał Drygas oraz Bartosz Pioterek. Miłosz jest reżyserem oraz operatorem kamery. Tworzy wysokiej jakości materiały filmowe, które na jego stronie youtube Milosy TV są bardzo popularne. O Miłoszu mówi się, że jest następcą Sylwestra Wardęgi – performera, który słynie z oryginalnego i nieszablonowego poczucia humoru. Zapraszam do zapoznania się z filmem konkursowym oraz innym - z serii „ Gotuj z Miłoszem ” – satyrą na współczesne programy kulinarne. 
https://youtu.be/pqR_4_KKI6I
https://youtu.be/44ppB3q9ttI 

           

 

 

Ilona Walkowiak

W dniach 10-17 stycznia 2015 r. delegacja  uczestników projektu Comenius „Réagir pour l’avenir” z Gimnazjum nr 2 w Luboniu przebywała na kolejnym spotkaniu we francuskim liceum Voltaire. Wraz z przedstawicielami pozostałych szkół partnerskich ( z Hiszpanii, Niemiec, Rumunii  i Włoch) biorących udział we wspomnianym projekcie realizowaliśmy program, jaki przygotowali dla nas gospodarze. Były to liczne spotkania z ekspertami zajmującymi się ochroną przyrody, ekologią czy zrównoważonym rozwojem, prelekcje i wizyty, podczas których poznawaliśmy florę i faunę regionu. Uczniowie z partnerskich szkół przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje dotyczące wpływu klimatu i zjawisk pogodowych na świat zwierząt i roślin danego kraju lub regionu, uczestniczyli w warsztatach, wymieniali się uwagami oraz pracowali w zespołach nad realizacją różnych zadań i ćwiczeń. Mieli tym samym okazję do wzajemnego poznawania się i doskonalenia języków obcych. Nauczyciele także wymieniali doświadczenia i planowali kolejne etapy projektu. Nie zabrakło sposobności, by poznać kulturę, historię i cywilizację Francji. W programie przewidziano zwiedzanie Orleanu, związanego głównie z postacią Joanny d’Arc czy też najpiękniejszego zamku we Francji w Chambord. Miłośnicy sztuk pięknych na pewno zadowoleni byli z oglądanych wystaw artystycznych, które również powiązane były z tematyką projektu. Dzięki zakwaterowaniu w domach przyjmujących rodzin możliwe było poznanie francuskiej kuchni i życia codziennego oraz obserwacja różnic kulturowych. Na zakończenie spotkania w Orleanie odbył się karnawałowy bal kostiumowy. Większość strojów, jakie przygotowała dla siebie młodzież, nawiązywała do tematyki związanej z ekologią Już w przyszłym miesiącu do Lubonia zjadą nasi europejscy partnerzy, dla których właśnie  przygotowujemy program pobytu. 

Magdalena Madajczyk-Głowacka koordynator projektu

Spotkanie z misjonarzem

18.01.2015 r.

W  piątek 16 stycznia naszą szkołę odwiedził nietuzinkowy gość- ksiądz Krzysztof Stachowiak. Ten uśmiechnięty człowiek swoje życie poświęcił pracy misjonarskiej w Papui- Nowej Gwinei. Na wyspę graniczącą z Australią trafił, dlatego że działało tam jego Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny. Z bardzo barwnych i kolorowych zdjęć wyłania się obraz zupełnie innego, egzotycznego świata. Świata pełnego malowniczych strojów wykonanych z tamtejszej roślinności i ludzi tak niepodobnych wyglądem  do nas. Misjonarz opowiadał o swojej codziennej pracy z tamtejszymi dziećmi  w miejscowej szkole. Na tej niewielkiej wyspie, która liczy około 6 milionów ludzi, funkcjonuje przeszło 800 języków. Właściwie co region to inny dialekt. Misjonarze wprowadzili język zjednawczy, tzw. „talk pigin”. Połączyli angielski z językiem rdzennych mieszkańców. Papuaskie dzieci nie mają książek ani podręczników, wszystkiego uczą się ze słuchu. Mieszkańcy Nowej Gwinei zupełnie odmienne od nas uzewnętrzniają wiarę w Boga. Chcąc ich ewangelizować, trzeba szanować ich zwyczaje. Misjonarzowi zdarzyło się odprawiać mszę świętą umalowanemu i ubranemu w pióropusze jak oni. Nasz gość bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, a nawet śpiewał pieśni religijne w tamtejszym dialekcie. Z pewnością dla wielu z nas była to bardzo ciekawa i niezwykła lekcja. Za jej zorganizowanie dziękujemy p. Monice Siwek. 

                                                                                                               

Witek Bilski, 3e

W minionym tygodniu otrzymaliśmy wyniki kolejnych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. Okazało się, że mamy trzy finalistki. Joasia Targońska z klasy 3a zakwalifikowała się do finału Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, natomiast Kasia Tomczak z klasy 3c i Zosia Lenartowicz z klasy 3e - Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej. Serdeczne gratulacje dla dziewczyn! Teraz przed nimi dalsza praca nad opanowaniem wiadomości w dużej części wykraczających poza podstawę programową. Trzymamy kciuki.

Jolanta Walczak
Przejdź do strony:
Uczniowie