Przejdź do strony:

29.10.2015 roku odbył się w naszej szkole I Konkurs Muzyczny "Pieśni Patriotyczne". Celem Konkursu jest: wspieranie najzdolniejszych muzycznie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, przywrócenie naszej zbiorowej pamięci, niektórych zapomnianych już, polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju oraz podniesienie świadomości narodowej uczniów. Uczestnikami Konkursu byli uczniowie klasy pierwszej - grupy wokalne i grupy wokalno-instrumentalne. Każda klasa zaprezentowała dwie pieśni: "Rotę" oraz "Marsz Pierwszej Brygady". Kryteria oceny poszczególnej pieśni to: wykonanie pieśni zgodnie z zapisem nutowym, interpretacja utworów i ogólny wyraz artystyczny, innowacje artystyczne, wrażenie artystyczne, muzykalność i warunki głosowe wykonawców.  Do udziału w jury zaproszone zostały: p. Hanna Chypka–Fulczyńska (akompaniator), Elżbieta Drzewiecka (muzyk- członek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Poznaniu), Magdalena Głowacka (nauczycielka języka francuskiego), p. Dorota Mucha (muzyk, dyrygent, nauczyciel muzyki), p. Jolanta Walczak (dyrektor). W pracach komisji uczestniczył też przewodniczący Samorządu Uczniowskiego  Łukasz Kalinowski 3c. Prezentacje dwóch pieśni były różnorodne pod względem interpretacji, aranżacji i zespołu wykonawczego. Były i takie  grupy klasowe, które wykonywały pieśni pod kierunkiem dyrygenta - jednego z uczniów. Akompaniament realizowano na żywo na takich instrumentach jak: gitara, werbel, keybord. Obie pieśni śpiewano np. na przemian przez grupę dziewcząt, i grupę chłopców; solistów, tercety. Jedna z klasy przed prezentacją pokazała jury tzw. żywą flagę polski (były to białe i czerwone kartki A 4). Wyniki niebawem! 

Dorota Mucha

22 października, w czwartek, klasy IG, IIH i IIIH wraz z paniami opiekunkami Ewą Frąckowiak i Agatą Budzyńską, Joanną Chęcińską, Elżbietą Sobczak wyjechały na dwudniową wycieczkę na trasie Luboń - Warszawa - Luboń. Po pięciogodzinnej podróży, która przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze, razem z naszym przewodnikiem wyruszyliśmy na zwiedzanie stolicy. Widzieliśmy m.in. zmianę warty na Placu Piłsudskiego, a także byliśmy świadkami ceremonii złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez ministra obrony Republiki Bułgarii. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy parę godzin, wykonując różne doświadczenia i uczestnicząc w prezentacji dotyczącej prądu stałego i zmiennego. Była to dla nas doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy oraz zobaczenia jej praktycznego zastosowania. Jeszcze tego samego dnia przed obiadokolacją zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, Kościół św. Anny oraz Zamek Królewski, słuchając przy tym ciekawych faktów dotyczących obiektów, którymi zasypywał nas nasz przewodnik. Następnego dnia, już od samego rana po śniadaniu, udaliśmy się do Łazienek Królewskich, podziwiając przy okazji pomnik Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego. Widzieliśmy także pomnik Małego Powstańca oraz Pałac Belwederski. Mieliśmy również okazję przespacerować się po dużym centrum handlowym Złote Tarasy i zobaczyć z bliska najwyższy budynek w Polsce, Pałac Kultury i Nauki. Odwiedziliśmy też Bazylikę św. Jana Chrzciciela. Widzieliśmy z daleka Stadion Narodowy, potem udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po obiedzie poszliśmy jeszcze zapalić znicze na cmentarzu powązkowskim, gdzie mogliśmy chwilę zatrzymać się przy nagrobkach znanych Polaków i przypomnieć sobie ich zasługi. W Luboniu byliśmy około godziny 21, po pożegnaniu szczęśliwi udaliśmy się do domów.

                 

Zuzanna Maciejewska, IG

Jutro przypada staro-celtyckie święto Halloween hucznie obchodzone głównie w krajach anglosaskich. Z tej okazji na lekcjach angielskiego zrobiło się trochę strasznie – nowe słówka przyswajano znacznie szybciej w obawie przed klątwą Czarownicy lub Diablicy. Uczniowie przekonali się, ze poznawanie innych kultur przez zabawę może być całkiem przyjemne. 
 

Agnieszka Predko

27.10.2015 klasa 3c wraz z  Magdaleną Przybylską i Katarzyną Kozłowską odwiedziła cukrownię w Środzie Wielkopolskiej. Ubrani w kaski i kamizelki odblaskowe rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. Na początku obejrzeliśmy proces tworzenia cukru. Przewodnik opowiedział nam m. in. jak wygląda praca w cukrowni oraz ile cukru produkuje się w ciągu roku. Następnie udaliśmy się na zewnątrz budynku. Tam zobaczyliśmy, gdzie zostają przywożone buraki (a było ich bardzo dużo ;-)). Odwiedziliśmy również miejsce pakowania gotowego cukru. Zaskakujący jest fakt, że większość pracy wykonują maszyny, a pracownicy tylko je nadzorują. Teraz już wiemy, jaką drogę musi przejść burak, aby stać się cukrem, którego używamy na co dzień. Tę wycieczkę na pewno będziemy wspominać bardzo słodko. ;-) 

 

Dominika Maik 3c
Przejdź do strony:
Uczniowie